INNOWACJA PEDAGOGICZNA "PATRZĘ, DOTYKAM, CZUJĘ - BADAM I EKSPERYMENTUJĘ"

Motylki brały udział w zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej „Patrzę, dotykam, czuję – badam i eksperymentuję”. Dzieci poznawały właściwości i stany skupienia wody, poprzez obserwacje i proste doświadczenia wyciągały wnioski. Szczególnie zainteresowały dzieci zabawne eksperymenty z wodą. Ciekawe i wzbudzające ogromne zainteresowania były doświadczenie obrazujące dzieciom jakie są zasoby wody pitnej na Ziemi. Tematem kolejnych zajęć było powietrze. Proponowane eksperymenty i obserwacje miały za zadanie ułatwić dzieciom znaleźć odpowiedzi na pytania: jak można wykazać, że powietrze jest, czy powietrze na nas naciska,  dlaczego powietrze jest nam niezbędne do życia?  Podczas następnych zajęć omawialiśmy przyciąganie magnetyczne, działanie octu i soli, stany skupienia. Kolejnym zadaniem było wysiewanie nasion zboża do ziemi w doniczce. Zajęcia te miały na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin. Na ostatnich naszych zajęciach dzieci wykonywały doświadczenia dowodzące właściwości ognia. Dobiegły końca działania innowacyjne, których celem było motywowanie dzieci do poznawania świata poprzez rozbudzenie pasji poznawczych.

Eksperymenty i doświadczenia  wywołały wiele pozytywnych emocji i radości na twarzach dzieci, każdy bowiem lubi doświadczać. To, co dziecko dotknęło, zobaczyło i samodzielnie przygotowało, na długo zostanie w jego pamięci i pozwoli mu na samodzielne wyciągnięcie wniosków.