Wycieczka do Bóbrki i Żarnowca

3 października 2023 roku uczniowie klas III-VIII  uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Muzeum zajmuje obszar 20 hektarów i znajduje się na terenie najstarszej na świecie, nadal działającej, kopalni ropy naftowej.

Pośrodku kopalni oraz Muzeum stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 roku na pamiątkę założenia kopalni.

W Muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Uczniowie zwiedzili również Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym obejrzeli ekspozycję apteczną. Posłuchali też słuchowiska poświęconego historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku mogli obejrzeć kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Marii Konopnickiej, Patronki naszej Szkoły, w Żarnowcu. Dworek wraz z parkiem otrzymała w darze od narodu polskiego 8 września 1903 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. W dworku Maria Konopnicka spędzała wiosenno-letnie miesiące, prowadziła szeroką działalność pisarską, oświatową i społeczną.

Wyjazd dostarczył wszystkim wielu wrażeń i umożliwił bliższe poznanie dwóch dalekich miejsc.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnówce